Dragos Pislaru este noul ministru al Muncii

dragos-pislaru.jpg

Premierul Dacian Ciolos l-a propus pe consilierul economic din echipa sa Dragos Pislaru pentru functia de ministru al Muncii. Presedintele Klaus Iohannis a semnat decretul de numire.

Pislaru ar urma sa preia portofoliul muncii dupa demisia de saptamana trecuta a Claudiei-Ana Costea. Aceasta si-a prezentat joi demisia, ca urmare a scandalului starnit pe marginea proiectului privind salarizarea bugetarilor. Claudia-Ana Costea a anuntat marti ca nu-si asuma proiectul de ordonanta si in cazul in care se va afla pe ordinea de zi a sedintei Guvernului de miercuri, isi va prezenta demisia. Guvernul a fost pus astfel in situatia de a renunta la proiect.

Cine este Dragos Pislaru

Analist economic cu experienta in domeniul reformelor structurale, dezvoltarii locale si cresterii competitivitatii, Dragos Pislaru s-a nascut in Bucuresti, la 23 martie 1976.

Este absolvent al Facultatii de Relatii Economice Internationale din cadrul Academiei de Studii Economice (ASE) din Bucuresti (oct. 1994-sept. 1998) cu Diploma de Licenta in Economie Internationala. A urmat cursuri postuniversitare, obtinand o diploma de ”Studii Aprofundate in Integrare Europeana” tot in cadrul ASE (oct. 1998-sept. 1999).

Are un Master in Stiinte – Relatii Internationale obtinut in cadrul London School of Economics and Political Science din Marea Britanie (oct. 1999-sept. 2000) si o diploma de studii ”Entrepreneurship – Case Study Centered Learning” obtinuta in cadrul Harvard Business School (iulie 2006).

Este doctor in stiinte economice cu o teza sustinuta la Institutul National de Cercetari Economice, Academia Romana (octombrie 2013).

Lector universitar, a predat cursuri de economie la ASE Bucuresti, Facultatea de Relatii Economice Internationale (nov. 1999-sept. 2007).

Cercetator asociat la Centrul Roman de Politici Economice (dec. 2000—nov. 2005) si director executiv la Grupul de Economie Aplicata (iun. 2004 — dec. 2006).

A detinut functia de administrator/manager general in cadrul companiei de consultanta strategica, GEA Strategy & Consulting S.A. (dec. 2006-nov. 2015).

In postura de analist si expert national a fost implicat in mai multe proiecte cu privire la politicile europene, in special in ceea ce priveste competitivitatea economica, dezvoltarea durabila si motoarele de crestere economica.

Intre programele/proiectele elaborate se numara: ”Impactul adoptarii EURO in tarile din Europa Centrala si Est. Studiu de caz — Romania” (nov. 1999-febr. 2000), ”Reforma institutionala si performanta economica in Romania in procesul de aderare la Uniunea Europeana” (nov. 2001-iun. 2002), ”Evaluarea Performantelor Politicii privind Sectorul Intreprinderilor (EPPA) 2004” (febr.-oct. 2004), ”Asistenta Tehnica pentru AM POS CCE pentru Evaluarea Intermediara a POS CCE” (2009-2010), ”Evaluarea ex-post a programelor de asistenta de pre-aderare pentru Programul de Cooperare Transfrontaliera in Romania si Bulgaria” (2010), ”Pactul pentru Energie” (2013), ”Elaborarea strategiei nationale in domeniul cercetarii, dezvoltarii tehnologice si inovarii pentru perioada 2014-2020” (Planul sectorial in domeniul cercetarii-dezvoltarii din Industrie) (2013), ”Studiu evaluarea accesului IMM-urilor la finantare” (2012-2013), ”Elaborarea Strategiei Nationale de Competitivitate 2014-2020” (2013).

Este membru al: Colegiului Consultativ al Consiliului Concurentei; Societatii Romane de Economie (SOREC); retelei TCI (The Competitiveness Institute), Team Europe 2005-2008 — Comisia Europeana/Romania; reprezentant al asociatiei de alumni in Romania al London School of Economics; al Grupului de Lucru pentru imbunatatirea IMM si a mediului de afaceri (sub patronajul Ministerului Economiei).

A detinut functia de consilier de stat pe probleme economice in cancelaria prim-ministrului Dacian Ciolos (8 dec. 2015 – 18 apr. 2016).

La 18 aprilie 2016, Dragos Pislaru a fost numit in functia de ministru al Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice, in contextul in care ministrul de resort, Ana Costea si-a dat demisia din functie la 14 aprilie 2016.

Sursa: Digi 24

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *