EUSPA lansează competiția #myEUspace: mai mult spațiu pentru inovatorii și antreprenorii din UE

euspace.png

Pe 1 septembrie, la Praga, Agenția Uniunii Europene pentru Programul spațial (EUSPA) a lansat competiția #myEUspace. 

Acest concurs cu premii, derulat la nivelul Uniunii, se adresează inovatorilor și antreprenorilor pregătiți să exploreze, să dezvolte și să comercializeze soluții inovatoare care să valorifice datele și serviciile satelitare ale UE dincolo de orizontul actual al aplicațiilor spațiale, precum și să combine și să testeze noi tehnologii în domeniul serviciilor bazate pe localizare, al mobilității inteligente, al agriculturii inteligente, al geomaticii și, pentru prima dată, al tehnologiilor cuantice.

Încurajată de succesul competițiilor precedente și de extinderea domeniului său de activitate, Agenția Uniunii Europene pentru Programul spațial (EUSPA) anunță astăzi lansarea competiției #myEUspace. Disponibilitatea crescută a datelor și serviciilor satelitare și evoluția tehnologiilor mobile și informatice ridică tot mai sus ștacheta inovării, făcând posibilă dezvoltarea unor aplicații mai ambițioase bazate pe poziționarea exactă asigurată de Galileo în asociere cu datele de observare a Pământului generate de Copernicus și, în același timp, explorarea noilor oportunități oferite de tehnologiile cuantice.

Cu premii în valoare totală de 1 milion de euro, competiția #myEUspace – parte a inițiativei Cassini a Comisiei Europene – se axează pe datele și serviciile satelitare ale UE și pe modul în care integrarea serviciilor și fuzionarea datelor vor duce la apariția (și introducerea pe piață) a unor soluții spațiale comerciale revoluționare, capabile să răspundă nevoilor emergente ale societății și utilizabile în diverse domenii, de la mobilitate și agricultură inteligente până la producție și consum sustenabile, orașe inteligente, sănătate și recreere, printre altele.

Inovatorii din toate domeniile și de pe toate piețele sunt invitați să valorifice puterea serviciilor și a datelor oferite de programul spațial al Uniunii Europene pentru a produce soluții diverse, de la aplicații mobile până la hardware precum dispozitivele portabile, soluțiile de urmărire pentru gestionarea echipamentelor, dronele, aplicațiile robotice ș.a.m.d. „În ultimii ani, EUSPA a creat un ecosistem puternic de startup-uri și IMM-uri în domeniul spațial, care au produs idei revoluționare precum soluțiile autonome de aplicare a marcajelor rutiere sau aplicațiile de monitorizare a atmosferei prin intermediul dronelor; majoritatea acestora sunt acum în faza de extindere a operațiunilor”, declară directorul executiv al EUSPA, Rodrigo da Costa.

„Prin inițiative precum competiția #myEUspace, sprijinim antreprenoriatul în domeniul spațial și contribuim la eforturile de digitalizare ale Uniunii și la îndeplinirea obiectivelor ambițiosului Pact verde european”, conchide da Costa.

Sursa: Comisia Europeana

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

scroll to top