Potrivit unei propuneri de ghid al solicitantului, lansate in dezbatere publica de Ministerul Agriculturii, probabil in aprilie 2016 va fi lansata o linie de finantare cu un buget total de 3,6 milioane de euro, din bani europeni si alocari nationale.
Schema de finantare va fi lansata in cadrul Programului Operational Pescuit (POP) 2014-2020, gestionat de Ministerul Agriculturii, si va urmari „promovarea pescuitului sustenabil din punctul de vedere al mediului, eficient din puncul de vedere al utilizarii resurselor, inovator, competitiv si bazat pe cunoastere.
Cati bani se vor da
Din acest buget, fiecare solicitant poate accesa pana la 75.000 de euro, pentru dezvoltarea unei afaceri complementare pescuitului.
Intensitatea ajutorului financiar nerambursabil este de 50%, ceea ce inseamna ca, daca un antreprenor vrea sa ia 75.000 de euro, trebuie sa vina si el cu o cofinantare proprie inca pe atat. De asemenea, in schemele cu fonduri europene nerambursabile, beneficiarul achita din surse proprii investitia si i se deconteaza ulterior, treptat, cheltuielile eligibile.
Cine va putea lua banii
Eligibile pentru acest ajutor nerambursabil sunt persoanele juridice care desfasoara activitati in domeniul pescuitului si sunt organizate intr-una din urmatoarele forme juridice:
- Persoana fizica autorizata (PFA)
- Societate cu raspundere limitată – SRL
- Intreprinderi individuale
- Intreprinderi familiale
- Societate in nume colectiv – SNC
- Societate in comandita simpla
- Societate pe actiuni – SA
- Societate in comandita pe actiuni
Pentru a putea accesa banii, solicitantii trebuie sa fi desfasurat activitati de pescuit macar 60 de zile in ultimii doi ani si sa prezinte un pan de afaceri.
Inscrierile in Programul Operational Pescuit se vor face online, in noul sistem elecronic pentru solicitarea de fonduri europene, MySMIS 2014.
Ce isi vor putea cumpara antreprenorii cu banii europeni
In cadrul acestei scheme de finantare, antreprenorii pot sa faca diverse investitii:
- investiţii la bordul ambarcatiunilor de pescuit;
- turismul pentru pescuitul cu undiţa;
- restaurante;
- servicii de mediu aferente pescuitului;
- activităţi educaţionale care privesc pescuitul.
Printre cheltuielile care pot fi efectuate cu banii europeni se numara:
a) Cheltuieli cu construcția, modernizarea sau extinderea clădirilor
b) Cheltuieli cu achiziția terenului în cuantum de 10% din valoarea totală eligibilă a proiectului
g) Cheltuieli pentru consultanță
h) Cheltuieli cu logistica
i) Cheltuieli cu auditul proiectului
j) Cheltuieli cu informarea și publicitatea proiectului
Documente utile:
Ghidul solicitantului pentru schema de finanare de 3,6 milioane euro
Sursa: Startupcafe