Ministrul Culturii, Raluca Turcan, a anunțat că Guvernul a adoptat o hotărâre de guvern necesară pentru achitarea datoriilor statului român față de producătorii care au aplicat cu succes la schema de sprijin pentru producția de opere audiovizuale.
”Atragerea investițiilor în producția de opere audiovizuale intră în linie dreaptă. Doar pentru anul viitor sunt așteptate investiții de peste 200 de milioane de euro. De aproape patru ani, zeci de producători români și internaționali așteaptă rambursarea unui procent din cheltuielile eligibile pe care le-au realizat pe teritoriul României.”
Începând din luna ianuarie se va relua analiza celor 31 de cereri de plată, în valoare totală de aproximativ 35,5 milioane EUR, precum și a celor 24 de cereri de finanțare rămase în analiză, în valoare totală de aproximativ 25 mil. EUR. În paralel, Oficiul de Film și Investiții Culturale ar urma să ducă la îndeplinire dispozițiile hotărârilor judecătorești definitive pronunțate până acum.
Sursa: g4media.ro