Firmele mai pot depune doar până la 15 decembrie cerere la ANAF pentru eșalonarea datoriilor

anaf.jpg

Firmele trebuie să depună până la 15 decembrie cererea pentru a accesa mecanismul de eșalonare simplificată pe 12 luni a datoriilor amânate la plată în baza facilităților fiscale acordate de stat în perioada pandemiei. Deși au existat discuții pentru amânarea datei limită până la 15 ianuarie, evoluțiile politice din ultimele zile, care au generat depunerea mandatului de premier de către Ludovic Orban, fac imposibilă prelungirea în timp util a termenului, iar autoritățile nu mai iau în cacul această variantă.

Astfel, cei care au beneficiat de facilitatea de a amâna plata obligațiilor fiscale, mai pot depune cerere doar până la data de 15 decembrie 2020 inclusiv, sub sancțiunea decăderii.

Guvernul a acordat din martie contribuabililor posibilitatea de a amâna la plată, fără dobânzi și penalități de întârziere și fără instituirea de popriri și executări, plata obligațiilor fiscale. Până la finalul lunii octombrie, totalul sumelor amânate la plată a ajuns la 16,3 miliarde lei. Facilitatea expiră la 25 decembrie, în fapt 28 decembrie, prima zi lucrătoare după Crăciun, întrucât 25 decembrie, prima zi de Crăciun, este zi nelucrătoare… Detalii aici.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

scroll to top